sobota, 28. februar 2015

še en članek o 9. Slovenskih klekljarskih dnevih

S klekljaricami iščemo 
najlepšo kavno skodelico

Objavljeno: 28.02.2015 17:44Posodobljeno: 28.02.2015 17:45

Žirovke bodo klekljarske dneve popestrile z razstavo unikatnih šalic.

ŽIRI – Lahko je nova ali pa že rahlo odkrušena. Babičina ali tista industrijska, v kateri strežejo v kavarni. Lahko imamo najljubšo. Najbolj znana je Cankarjeva. So takšne, ki jih niti ne opaziš, ali pa tako zelo unikatne, da ti ostanejo v spominu. Prav take, ročno izdelane ali unikatno porisane skodelice kave so se odločili zbrati v Žireh, kjer se ob že tradicionalnih klekljarskih dneh obeta še velika razstava kavnih skodelic. In, kdo ve, morda se majhne Žiri z veliko razstavo unikatnih skodelic kaj kmalu uvrstijo na strani Guinnessove knjige rekordov...
Skodelica, ki povezuje
Zakaj so se žirovske klekljarice, ki letos že devetič pripravljajo vseslovenske klekljarske dni, tokrat prvič odločile, da poiščejo najbolj zanimivo, ročno izdelano ali zgolj s spretnim čopičem poslikano skodelico kave? »Doslej smo pripravljale natečaj za naj čipko in literarni natečaj. Potem pa smo se vprašale, kako k čipki pripeti še druge umetnosti. Ugotovile smo, da je ravno skodelica kave tista, ki povezuje. Povezuje ljudi, ki se ob kavici radi družijo, hkrati pa lahko pod skodelico kave podložimo naklekljan prtič ter ga na ta način povežemo s prijetnimi in po kavi dišečimi trenutki,« je pojasnila vodja natečaja Milena Miklavčič, ki je ustvarjalcem še namignila, da ne pričakujejo le klasičnih izdelkov, temveč tudi kavne skodelice iz lesa ali katerega drugega, za kavno skodelico povsem neznačilnega materiala.

Skodelice lahko pošljete ali prinesete v Žiri
Tistim, ki v mislih že snujejo najljubšo skodelico kave, žirovske klekljarice sporočajo, naj izdelke pošljejo do 20. aprila na naslov: Društvo Cvetke, Gregorčičeva 26, 4226 Žiri. Če boste dotlej v bližini Žirovske kotline, pa lahko izdelke na omenjeni naslov tudi prinesete. Akcijo, ki jo pripravljajo srčne Žirovke, smo se odločili podpreti tudi v vašem najljubšem časopisu, kjer bomo redno spremljali, kako poteka zbiranje najlepših kavnih šalčk. Kdo je v Žiri poslal najlepše izdelke, bo znano v soboto, 25. aprila. Nagrade bodo na druženju, kamor bodo povabili vse sodelujoče, podelili v žirovskem poslovnem centru Ika. Ljudje se ob kavici radi družijo, hkrati pa lahko pod skodelico kave podložimo naklekljan prtič.
 
Po unikatne kavne skodelice, ki bodo kaj kmalu odpotovale do Žirov, smo se ta teden odpravili v Škofjo Loko, kjer pod spretnimi prsti nastajajo kavne skodelice. Na natečaj jih bodo poslale članice univerze za tretje življenjsko obdobje. Tiste upokojenke, ki jih veseli oblikovanje gline, so nam povedale, da je bilo izdelovanje kavnih skodelic zanje precejšnji izziv. Borjana Koželj in Marta Kejžar sta povedali: »Naš študijski krožek oblikovanja gline, ki ga vodi Saša Ambrožič, deluje sedem let. Nekaj izdelkov, ki jih bomo posredovale v Žiri, je že narejenih, preostali pa še čakajo, da jih zapečemo. Tokrat smo sodelovale tudi z upokojenkami, ki v Škofji Loki obiskujejo klekljarske delavnice.« In tako so škofjeloške izdelovalke kavnih skodelic in čipk pred nas postavile pravcato razstavo izdelkov, v katere so vložile veliko ur natančnosti in prostega časa.
Od čipkanih cvetov do starodobnikov
Sicer pa se v Žireh poleg obsežne razstave kavnih skodelic že čez slaba dva meseca obeta tudi svojevrstna razstava čipk. Kdor je v devetih letih že hodil po razstavah žirovskih klekljaric, ve, da znajo poskrbeti za presenečenje. Marsikomu je v spominu ostala jablana, na kateri se je bohotilo 600 naklekljanih cvetov, 700 listov in 50 popkov, narejenih iz sukanca za klekljanje. Spet drugič so s kleklji v rokah ustvarjale evropske zastave in grbe glavnih mest, v niti so ujele starodobnike pa ptice in drevesa, ki rastejo na Slovenskem.
Prav tako nepozabna je bila razstava nedavno umrle Ive Sobočan, ki je v sodelovanju z vnukom Urhom v čipko ujela presunljivo družinsko zgodbo. Pred tremi leti, ko je bila Iva Sobočan stara 91 let, nam je o unikatnem čipkanem opusu, za katerega je porabila kar 7000 ur dela in je potrpežljivo nastajal dolga štiri leta, povedala: »Zgodba teh čipk je tudi zgodba naše družine. Te čipke pripovedujejo, da smo povezani med seboj in se imamo radi.«
Letos pa bodo, je pojasnila vodja društva Cvetke Marica Albreht, Žirovke svoje kleklje usmerile v ustvarjanje motivov, povezanih s štirimi letnimi časi: »Približno 30 klekljaric se nas dvakrat na teden zbere v prostorih doma upokojencev. Prinesemo svoj punkelj ali dva in ustvarjamo štiri ure. Motive, ki bodo v ospredju letošnje razstave, nam je narisala domačinka Milena Mazzini, medtem ko je za barvno usklajenost naših čipk poskrbela oblikovalka Tanja Mlinar
Še to lahko zapišemo: ko so Žirovke leta 2004 pripravile prve čipkam posvečene dni, je v kraj na koncu sveta (tako Žiri pač imenuje njihova himna) prišlo nekaj sto obiskovalcev. V zadnjih letih se je v Žirovsko kotlino zgrnilo že več tisoč ljudi, ki jih je privabila razstava ročnih spretnosti.

 http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/s-klekljaricami-iscemo-najlepso-kavno-skodelico


petek, 20. februar 2015

takole o nas piše ROBERT LISAC


by Robert

Kako povezati klekljanje z ostalimi umetnostmi

February 6, 2015 in Umetnost, Uncategorized by Robert
Milena Miklavčič, ki jo mnogi bolj poznate po knjižni uspešnici Ogenj, rit in kače niso za igrače, že vrsto let sodeluje s Klekljarskim društvom Cvetke. Klekljarice klekljajo, Milena pa skrbi, da se njihove čipke povezujejo tudi z drugimi vejami umetnosti. Letošnje 9. Slovenske klekljarske dneve želijo popestriti z izvirno slovensko skodelico kave.
  1. Zakaj ljudje sploh tako radi klekljajo? V čem je čar te zvrsti kreativnosti, kjer se prepletata rokodelska spretnost in umetnost?
Naše babice in tudi nekateri dedki so s klekljanjem služili vsakdanji kruh. Priložnosti, ko se družili, zlasti pozimi, pa so pripomogle, da so se poveselili, pokramljali, kdaj tudi zaplesali. Žirovska Klekljarska šola s svojim 110 letnim neprekinjenim delovanjem sodi med najstarejše tovrstne šole v Sloveniji.
31_021
Klekljanje je že kmalu zatem, ko se je prenehalo klekljati zgolj za denar, preraslo rokodelske spretnosti. Žirovke so imele srečo, da jih poučuje mojstrica klekljanja Marica Albreht, ki si je znanje – kot ena redkih- nabirala na Obrtni šoli (predhodnica današnje Gimnazije za oblikovanje)v Ljubljani.
Žirovke, zbrane v društvu Cvetke, so prvič presenetile širšo domačo in tujo javnost leta 2010, ko so naklekljale zastave in grbe EU držav in njihovih glavnih mest. Z njo so gostovale po vsej Evropi, od Bruslja do Prage. Svojo zmagovito pot, na kateri ni bilo konkurence, so nadaljevale naslednje leto, ko so postavile na ogled naklekljana tipična slovenska drevesa z njihovimi listi in plodovi vred. Leta 2012 so se posvetile pticam, skupaj z nekaterimi slikarji pa so naredile nemogoče: čipko so – skupaj z barvami- našle mesto na slikarskem platnu!
10
Vsak njihov izdelek je postal unikaten, saj za klekljanje niso več uporabljale predloge (papirca) ampak le svoje znanje in domišljijo.
SONY DSC
  1. Kdo se dandanes loteva klekljanja?
V Sloveniji danes kleklja veliko več ljudi kot kdajkoli poprej. V glavnem se kleklja zaradi ljubezni, strasti, užitkov in izzivov, ki jih nudi predevanje klekeljnov. Med njimi je ogromno zelo domiselnih klekljaric, ki sodijo v sam vrh vrhunskih umetnic.
10003395_770102286341359_1725279502573692782_n
Mednje bi lahko šteli tudi Ivo Sobočan, ki je s svojim vnukom Urhom (magistriral je na londonskem Central St. Martins College of Art and design) ustvarila naklekljano umetnino z naslovom ”Vrnitev.”
  1. Od kod izvirajo korenine klekljanja?
Ko smo se leta 2012 udeležile Svetovnega klekljarskega kongresa v francoskem mestu Caen, smo spoznale, da kleklja domala ”ves svet”- od Japonske, Kitajske- do evropskih dežel. Pristopi so različni in se med seboj tudi zelo razlikujejo. Klekljanje so v Slovenijo prinesle žene inženirjev in drugih izobražencev, ki so na Kranjskem (Idriji, Železnikih, itd.) dobili delo. Nekoč so obstajali le trije močnejši klekljarski centri, Žiri, Železniki in Idrija, danes jih je že veliko več. Klekljanje pa že dolgo ni več le obrt, prerasla je v umetnost.
untitled
  1. Lahko poveš kaj več o velikem klekljarskem dogodku, ki je pred vrati?
Slovenski klekljarski dnevi v Žireh bodo letos (od 24. aprila do 3. maja) potekali že deveto leto zapored. Letos jih bo spremljalo več vzporednih razstav, slikarska kolonija, literarni natečaj, glasbene in folklorne prireditve. Sprva so bili dnevi, posvečeni čipki, bolj skromni, pozneje pa so prerasli v enotedenski dogodek, ki ga popestrimo z različnimi vzporednimi dejavnostmi. Tako se je pred petimi leti čipka povezala s pisano besedo, nastal je klekljarski literarni natečaj, ki se ga vsako leto udeleži več kot 100 pisočih iz Slovenije in tujine. Tri leta nazaj smo se povezale s slikarji, ki se bodo tudi letos predstavljali na slikarski koloniji. Več kot 10.000 obiskovalcev, ki nas letno obiščejo, pa, seveda, zahtevajo vedno več. To smo jim tudi pripravljene dati. Letos smo se zato odločili za še eno drzno potezo: želimo se povezati z umetniki, ki se- tako ali drugače- izražajo v keramiki, porcelanu in drugih materialih, iz katerih ustvarjajo izvirne unikatne izdelke. Nas zanima skodelica za kavo. Zavedamo se, da kava skriva v sebi veliko povezovalnega. Rekle smo si: zakaj ne bi kava povezala klekljarice z vsemi, ki svoje znanje, dušo in izzive prelivajo v izdelovanje in oblikovanje kavnih skodelic?
  1. kako iščete poti za povezovanje in sodelovanje, kako širite informacije o natečaju, ki ga ponuja vaše društvo?
Lahko rečem, da se nam ni niti sanjalo, kako težko bo to. Najprej moram povedati, da Google ne ponuja možnosti, da bi tiste, s katerimi bi lahko sodelovali, našli na enem mestu.
publishwall_1397925116_8857386
Ko že navežemo prve stike, potrebujemo nemalo truda, da sogovornike prepričamo. Žal je v Sloveniji pogosto tako, da če se nekdo dnevno ne pojavlja v medijih, praktično ne obstaja. Klekljarice iz Žirov delamo in ustvarjamo prostovoljno, brez pomoči države.
2-1
Vseeno si drznem reči, da so razstave, ki jih pripravljamo, vrhunske, to priznavajo tudi strokovnjaki. Letošnjo razstavo, tudi razstavo kavnih skodelic vključno z naklekljanimi prtički, za katere je prav tako razpisan natečaj, postavljala Afrodita Hebar Kljun, ki ji ni moč oporekati strokovnosti in izvirnosti.
  1. kakšne so, če na kratko povzamete, vaše želje?
Želimo, da bi se na naš razpis za izdelavo izvirne kavne skodelice odzvali, da bi ustvarili nekaj izjemnih in unikatnih skodelic, ki bi jih občudovali obiskovalci letošnjih 9. Slovenskih klekljarskih dni v Žireh.
Želimo si, da bi z našo skupno pomočjo Slovenija postala dežela, kjer je moč piti najboljšo kavo iz najlepših skodelic daleč naokoli.
Prav prisrčno vabljeni vsi, ki ste vešči tovrstnega ustvarjanja, da se nam pridružite ter pripomorete, da bo vaša umetnina krasila razstavni prostor na 9. Slovenskih klekljarskih dnevih.
  1. Kam se naj obrnejo tisti, ki jih zanima sodelovanje na natečajih, zlasti za izdelovanje skodelic za kavo?
Lahko obiščejo našo internetno stran http://klekeljni.blogspot.com/
lahko nas karkoli vprašajo preko maila cipka.ziri@gmail.com ali pa me preprosto pokličejo na gsm 064 110 466
***

ponedeljek, 16. februar 2015

V Žiri vabljene tudi organizirane skupine!










V času 9. Klekljarskih dni bomo v Žiri povabili tudi organizirane skupine.


Podrobneje o vsebini razstav:
·         Zelo pomembno: prihod do razstavnih prostorov bo prijazen tudi za starejše, invalide in mamice z otroškimi vozički.    
·         Osrednja klekljarska razstava bo tematska, namenjena pa bo ''Štirim letnim časom''. V povezavi s Klekljarsko šolo v Žireh pa bomo, starejše in mlajše klekljarice ter klekljarji, obudili žirovske pravljice v besedi in v čipki. Izziv, ki bo res nekaj posebnega!     Kot posebne gostje bodo sodelovale klekljarice iz Stare Gorice. Pridružila se bo še razstava pokojne Beatrike Poklič in Ive Sobočan.
·         Vsem, ki boste želeli, bomo omogočili strokovno voden ogled razstav.
·         Klekljarice bodo preko mednarodnega klekljarskega natečaja naklekljale prtičke, ki sodijo pod skodelico kave, le-te pa bodo iz keramike, porcelana, papirja, lesa in drugih materialov izdelali umetniki in rokodelci iz Slovenije in tujine, v okviru mednarodnega razpisa, imenovanega ‘’Avtorska Skodelica kave’’. Nadejamo se, da bomo ob tej priložnosti obiskovalcem ponudili na ogled največjo zbirko kavnih skodelic doslej!    
·         Na vzporednih razstavah se bodo predstavile Andreja Stržinar z     razstavo unikatnih kostumov iz naše preteklosti, Meta Sporiš z unikatnimi poročnimi šopki, kombiniranimi s čipko, v zvoniku cerkve Sv. Martina bo razstava žirovskih umetnikov iz družine Sedej, v galeriji Bahač bodo razstavljali sodobni žirovski umetniki...
·         Za obiskovalce pripravljamo posebno presenečenje, ki se mu bo težko upreti! To bo skodelica dišeče kave!    

Ob tej priložnosti bi vas radi opozorili še na nekatere spremljajoče dogodke:
 
·         V soboto dopoldan, 25.4.2015 na vrtu pri Bahaču odpiramo slikarsko kolonijo
·         isti dan, ob 15.00 h, bodo podeljene zlate, srebrne in bronaste čipke najbolj unikatnim skodelicam kave, ob 16.00 uri bodo udeleženci literarnega natečaja pokramljali o vlogi založništva na Slovenskem, nakar bodo razdeljene zlate, srebrne in bronaste čipke najboljšim literatom.
·         v nedeljo, 26. aprila pa bo med 13. in 17.00 uro potekalo Klekljarsko tekmovanje mlajših in starejših klekljaric
·         Ob 17h ste vabljeni v dvorano zadružnega doma na ogled domače kmečke igre ‘’Ohcet bo!’’ , ki jo bodo za vas odigrali člani TD Žirovski Vrh.
·         V petek, 24. aprila ob 16.00 uri ne smete manjkati na okrogli mizi z naslovom Avtorske pravice pri klekljanju.
·         V času od 25. 4. do 27. 4. bodo obiskovalci na stojnicah kupovali material za klekljanje in ostale izdelke domače obrti iz vse Slovenije.
·         v soboto, 25. aprila, ste vabljeni na sloviti ‘’Adolfov tek’’, ki ga v čast najstarejšega žirovskega športnika, pripravljajo študentje.

Ponujamo vam še nekatere spremljajoče prireditve, ki bodo na voljo obiskovalcem:
- Pohod skozi Zalo, Salamiada (sobota, 2. 5. 2015)
- Voden ogled utrdbe Rupnikove linije na Golem vrhu (sobota, 2.5. ob 17h ali za skupine po dogovoru)
- Cenovno ugoden nakup čevljev Alpina
- Ogled Muzeja Žiri
- Ogled priložnostnih razstav v Galeriji DPD Svoboda in v cerkvenem zvoniku (vstop skozi glavni vhod cerkve)
- Obisk kmetij Pr’ Matic na Hotavljah in Sirarne Pustotnik v Gorenji vasi
- Obisk kulturnega centra slikarjev Šubic v Poljanah

Dobro kulinariko pa boste lahko preizkušali v naših odličnih gostilnah:
Pr' Zet, Pr' Županu in pri Skledniku

Prepričani smo, da smo vam natresli kar nekaj izzivov, da se boste lažje odločili in nas v klekljarskih dneh obiskali. Pokličite nas, pišite nam, da skupaj oblikujemo ''klekljarski dan'', ki si ga boste zapomnili in še dolgo potem nosili v svojem srcu.

Vabljeni!



Kontakt za koordinacijo in najavo skupine :
Lucija Kavčič 031 693 731, info@vse-dizajn.si
Milena Miklavčič 064 110 466